27 kwietnia 2018 r. w Centrum „Kana” Seniorzy rozpoczęli spotkaniem początkowym projekt

„Z historią za pan brat”. Zostali zapoznani ze szczegółowym harmonogramem, wypełnili ankiety początkowe i został Im przedstawiony plan wycieczki do Sękowej, która odbyła się w ostatnią niedzielę kwietnia 2018 r.

Głównym punktem programu było uczestnictwo w Rekonstrukcji Bitwy pod Gorlicami 1915 – 2018.

W obchodach 103. rocznicy Bitwy pod Gorlicami wzięli udział goście nie tylko z okolicznych miejscowości, ale z całej Polski. Nasi Seniorzy również mieli możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu i co najważniejsze, zostali wcześniej oprowadzeni po polu walki (tylko nasza grupa miała zapewnioną taką usługę), mieli możliwość posilenia się wojskowym posiłkiem i dokładnego zapoznania się z tamtejszymi miejscami, np. lazaret. Seniorzy mieli możliwość żywego obcowania z historią: udostępniano stanowiska CKM-u, wykonywano pozoracje ran, udostępniano stroje damskie i męskie, cywilne i żołnierskie – epokowe fotografie, przygotowano pocztę polową z możliwością napisania ponad 100 – letnimi oryginalnymi przyrządami pisarskimi i wysłania reprintów kartek pocztowych z okresu I Wojny Światowej.

W samym pokazie uczestniczyło 150 rekonstruktorów, którzy wiernie oddawali wizerunek walczących trzech armii.

Moc wrażeń, chwila refleksji i autentyczna atmosfera, którą można było poczuć poprzez profesjonalnie przygotowane wydarzenie.

Wycieczka została zorganizowana w ramach modułu WYCIECZKI HISTORYCZNE, jako  nawiązanie do wydarzeń związanych z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości.

Poniżej zdjęcia z wyjazdu.

Zadanie jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.