18 września 2018 r. uczestnicy projektu wzięli udział w wykładzie historyka, a później w wycieczce szlakiem frontu wschodniego I wojny światowej – udaliśmy się do Marcinkowic. Zwiedziliśmy Dwór, w którym została nam obszernie przybliżona historia miejscowości, znamienitych historycznych postaci z nią związanych – tj. m.in. Józef Piłsudski. W dworku Alfreda Faucka (po wojnie należącym do rodziny Morawskich) w nocy 5/6 grudnia 1914 r. kwaterował Józef Piłsudski, a 6 grudnia stoczył bój z Rosjanami. Przyszły Marszałek znalazł się tu, gdy wyprzedził o kilka kilometrów pozostałe siły austro-węgierskie, ścigając na czele kilku batalionów I Brygady Legionów Polskich cofających się z Limanowej Rosjan. Obecnie w budynku tym mieści się szkoła, a także niewielkie Muzeum Historyczne „Legioniści w Marcinkowicach”.

Zwiedziliśmy też Kaplicę Dworską z 1926 r. i cmentarz wojenny nr 352 cmentarz z I wojny światowej. Jest jednym z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. W X okręgu limanowskim cmentarzy tych jest 36. Mieszkańcy Marcinkowic własnym kosztem wystawili poległym legionistom pomnik „wysoki, biały w kształcie obeliska”, który został poświęcony 30 maja 1915 roku przez ks. Wcisło z Chomranic. Na wzgórzach marcinkowickich 6 grudnia 1914 roku zginęło 7 legionistów: kapitan Władyslaw Milko, redaktor ze Lwowa i legioniści: Stefan Wyszkowski – kierownik kopalń naftowych z Borysławia, Stanisław Trojanowski ze Lwowa, Władysław Szymanowicz – słuchacz akademii górniczej w Loeben, Władysław Kołodziej – uczeń ze Stryja, Józef Wnęk – masarz z Zakopanego i Jan Kapka – uczeń gimnazjum z Podgórza. Zwłoki Szymanowicza i Kapki ekshumowano i przewieziono do rodzinnych miejscowości.

Pochowano na nim 25 żołnierzy austro-węgierskich, 9 żołnierzy Legionów oraz 5 żołnierzy rosyjskich.

Na zakończenie odbyliśmy spacer Ścieżką Przyrodniczo – Leśną w Rdziostowie i zjedliśmy wojskowy obiad: grochówkę i chleb ze smalcem.

Prelekcje historyka nawiązujące do I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się już 4 razy. Uczestnicy mają możliwość zgłębiania faktów, oglądania filmików multimedialnych, starych zdjęć, mogą również zadawać pytania prowadzącemu.

Przed nami jeszcze w ramach tego projektu ostatnie zajęcia, które odbędą się 15 października i wycieczka do Zabawy – 7 listopada.

 

Autorem zdjęć jest Senior uczestniczący w projekcie – p. Józef Bartkowski.

Zadanie jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.