21 września 2018 r. odbyła się w Centrum „Kana” prelekcja przedstawicieli ZUS – u w Nowym Sączu. Seniorom została przedstawiona prezentacja dotycząca waloryzacji świadczeń, mogli dowiedzieć się, na jakich warunkach i czy w ogóle mogą sobie dorobić. Została także zaprezentowana lista zasad bezpiecznego Seniora. Po prelekcji był czas na liczne pytania Seniorów.

Po zakończonym spotkaniu miała miejsce wycieczka na Spisz. Najpierw pojechaliśmy do Trybsza, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po zabytkowym kościele pw. św. Elżbiety. Jest on wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Główną atrakcją była Jaskinia Obłazowa  i Przełom Białki w miejscowości Nowa Biała. Pogoda dopisała, więc widoki zachwycały dech w piersiach. W Jaskini Obłazowej odkryto cenne znaleziska paleontologiczne i archeologiczne, w tym rzeźbiony bumerang z ciosu mamuta datowany na 18000 lat p.n.e. Rezerwat Przełom Białki pod Krempachami o powierzchni 8,51 ha został utworzony w 1959 r. Obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą (688 m n.p.m) na prawym brzegu i Obłazową (670 m n.p.m) na lewym brzegu. Jest to rezerwat krajobrazowy, utworzony w celu ochrony przełomu Białki przez Pieniński Pas Skałkowy, roślinności naskalnej i reliktowego drzewostanu sosnowego.

Po drodze udaliśmy się do pobliskich Krempachach, gdzie zwiedziliśmy 2 kościoły: pw. św. Marcina i św. Walentego.

Na zakończenie wycieczki zatrzymaliśmy się na obiad, a droga powrotna minęła na wspólnym śpiewaniu.

26 września 2018 r. odbyły się warsztaty przyrodnicze, których hasłem przewodnim były grzyby – te jadalne i te trujące. Można było nawet podziwiać okazy tych zakazanych i uważnie słuchać, czym różnią się od tych jadalnych. Wykład odbył się ku przestrodze.

25 i 27 września 2018 r. można było skorzystać z indywidualnych konsultacji z psychologiem.

Cały czas trwają warsztaty dziennikarskie – ostatnie dotyczyły dziennikarstwa sportowego i prezentacji strony internetowej Radia RDN, w celu zachęcenia Seniorów do korzystania z Radia taką drogą.

W tym tygodniu będzie można posłuchać audycji w Radiu RDN nt. naszego projektu.

 

Zdjęcia zostały wykonane przez uczestnika warsztatów fotograficznych – P. Henryka Szczygła.

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na Rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014 – 2020.